Pridruži se Brewluciji
Zabavni workshop kuhanje kave
Zanima te nešto od naše opreme za kuhanje kave. Pitaš se polako dali ima alternativu lošim kavama ili jednostavno ti je dosta trošiti hrpu novaca za kavu u kapsulama. Jednostavno tražiš novi izazov ili novi hobi ali ne znaš gdje i kako početi. Onda je grupni tečaj Brewlution, koji organizira Teneo Coffee Shop već preko 10 godina, točno ono što ti treba da probudimo strast u tebi. Iznenadi sebe, oduševi druge i postani pravi Home Barista! Ako ipak još nisi siguran onda surfaj malo po našoj maloj školi kavi. Pronaći ćeš puno informacije i savjete o našim proizvodima i metodama kuhanja kave.



Dali znaš što je
"Redeye"
Redeye je šalica kuhane kave, naprimjer filter kave, s dodatnim espressom.
U današnjem svijetu kave, se u glavnom koristi engleski pojmovi. Tako i mi na ovim stranicama koristimo često službeni barista jezik. Zato smo složili ultimativni Coffee & Barista Glosar.

Kava je otkrivena
Poznato je da je biljka kave otkrivena u Etiopiji. Prema legendi, pastir Kaldi, čije su koze skakale uokolo nakon što su pojele crvene trešnje od nepoznatog grma, otkrio je biljku kave. Kava se prvi put spominje u regiji Kaffa u jugozapadnoj Etiopiji još 900. godine.

Početak konzumacije kao lijek
Afrička riječ za kavu bila je “bun” i kasnije “Arabic Bunn” opisujući oboje – biljku i bobice. Rhazes (AD 850 – 922) doktor is Iraka nazvao ja kavu u svojoj enciklopediji “bunchum”. Tada je Rhazes već bio uvjeren da kava djeluje pozitivno na nas organizam i bila je korištena kao lijek već prije 1000 godine. Danas se vjeruje da je kava na početku konzumacije bila samo kuhana uz vjerne ceremonije ili kao lijek znaci na “recept”.

Prva pržena kava
Najbitnija ideja iz današnje perspektive je valjda ta da je netko došao na ideju preliti bobice vrućom vodom i tako složiti neku vrstu napitka. Tko je došao na ideju koristiti zrna umjesto cijele bobice i njih pržiti, danas se ne zna i samo se nagađa. Navodno su arheolozi prije par godina pronašli u Julfaru jedno prženo zrno kave u sloju zemlje iz 12. stoljeća. Time bi pržena kava bila stara 900 godina!

Kava stiže u arapski svijet
Zbog pozicije Abesinije, jugozapadno od Arabije i zbog prometnog trgovanja među nomadima i muslimani su čuli za kavu. Od 1450. do 1600. godine kava je osvojila arapski svijet. Oko 1500. godine kava je osvojila Meku, Medinu, Siriju, Aden i Kairo. Godine 1554. kava je stigla u Tursku. Fratari su profitirali od kave jer sada su mogli ostati budni cijelu noć i moliti se.

Prva kavana u Konstantinopolu
prva je kavana otvorila svoja vrata u Konstantinopolu, danasnjem Istanbulu. Jedan braćni par is Sirije je prepoznao trend i uhvatili priliku. Po Sirijskim modelu bilo je to kavana namještana s velikim i ugodnim foteljima i tepisima na kojim su gosti bili dobrodošli da igraju šah, tictrac ili da slušaju prićama i novostima.

Europljani prvi put čuju za crno blago
Navodno je prvi Europljanin koji je obavijestio svoje o kavi bio njemački doktor Leonhart Rauwolf. U svojim pismima nazvao je kavu „Chaube“. Gianfrancesco Morosini iz Venecije poslao je pismo 1585. godine u svoju domovinu iz Istanbula i javio da Turci piju crnu vodu koju kuhaju od jednog zrna, koju zovu „cavee“.

Venecijski trgovci bili prvi koji su uvozili kavu.
Kava je polako do sredine 17. stoljeća stigla do sve glavne europske luke – Amsterdam, Marseilles, Hamburg, London. Negdje oko 1660. godine kave je skroz nizozemske koloniste stigla u New Amsterdam (od 1664, godine – New York). Od prilike 100 godina kasnije kava je krunala svoj put obratnom smjeru preko Atlantika prema Europi kada je Brazil poćeo izvoz prema Lissabonu.

Možda najbitnija krađa čovječanstva
Arapi držali skoro 400 godine monopol nad kavi. Prvom kojem je uspjelo ukrasti sjemenke bio je švercer Baba Budan, koji si je navodno sedam sjemenci zavezao oko trbuha i odnio u južnu Indiju, gdje ih je uspješno posadio. Godine 1616. uspjeli su Nizozemci ukrasti jedno stablo kave i odnijeti ga u Nizozemsku te odande u svoje kolonije. Time se monopol Arapa počeo rušiti.

Prva kavana u Europi
Prva kavana u Europi otvorena je u Veneciji. 1686. godine bilo je kavana i u Parizu, od kojih još uvijek postoji „Cafe Procope“. Sa svojim kristalnim lusterima, ogledalima postala je primjer svim ostalim europskim kavanama. Već su tada postajale razne metode kuhanja kave. U Parizu su kavu filtrirali kroz pamučne krpe, što je dovelo do slabije (vodenastije) kave od one kakvu se pili Arapi. Osim toga, prvi se put pilo kavu s mlijekom i šećerom.

Prva kavana u Londonu
Prvu kavanu otvorio je Aramejac Pasqua Rosée, bivše sluge engleskog trgovca Daniela Edwardsa s kojim je putovao po bliskom otoku. Broj kavana u sljedećih godina je naglo porastao. Do 1663. godine, bilo ih je u Londonu 83 kavana. U velikom požaru od 1666. godine veliki dio je bio izgorio. No Englezi su marljivo obnovili svoj grad, tako da do kraja stoljeća London je brojio nekoliko stotina kavana.

Kava kreće na put oko svijeta
U nacionalnom francuskom vrtu živjelo je jedno stablo kave koje je nizozemski kralj 1714. godine poklonio francuskom kralju. “Gabriel de Clieu“, pisao je kako je jednu sadnicu te biljke uspio švercati na svoj brod i krenuo prema Karibima. Tijekom vožnje su preživjeli napad pirata, oluje i nekoliko mjeseci dugu bonacu. Ono male vode što je ostalo podijelio je s biljkom i uspio je na kraju posaditi u Martiniqueu. Velik dio današnjih biljaka u Južnoj Americi potječu od te biljke.
Syphon

espresso

Cold Brew
